RE/MAX Prestige

 

Vývoj trhu s nemovitostmi v září 2022

Už i v největších médiích se začaly objevovat zprávy, že ceny nemovitostí nerostou, ale naopak se začaly vydávat opačnou cestou, tedy k poklesu. My přímo v terénu též vidíme poměrně strmý pokles poptávky a počtu reálných zájemců, který logicky nemůže vést k jinému výsledku než k cenovému poklesu. Podívejme se na některá konkrétní čísla od společnosti Valuo, která tyto trendy dokumentují.

 

Počet prodaných nemovitostí

Dle dat z ČÚZK klesly počty prodaných domů od prosince 2021 o 31 %. Padají i počty prodaných bytů - od března 2022 o 25%. Počet prodaných rekreačních objektů také klesl, meziročně o 21 %.

Vývoj nabídky

Strmě stoupá počet nemovitostí na prodej. Bytů v inzerci zůstává meziročně o více jak 80 % více. Díky tomu v posledních měsících klesají i jejich ceny, např. u bytů byl zaznamenán pokles o 5 % (od května 2022).

Počet bytů na prodej:

Průměrná cena za 1 m2 bytu:

Počet domů na prodej:

Průměrná cena za 1 m2 domu:

Nabídkové vs. transakční ceny

 Za poslední 4 roky se v průměru liší o 4 % (pokud data očistíme o extrémy):

Nájmy vs. prodeje

Narozdíl od prodejních cen, výše nájmů prudce narůstá. Např. u bytů v Brně, které jsou v po rekonstrukci, nebo se jedná o novostavby, cena vzrostla od května 2022 o 16 %.

Závěrem: I tak je ale stále co prodávat, stejně tak stále existují zájemci o dobré (ve smyslu dobře naceněné) nemovitosti. Neboli i v dnešní době má každá nemovitost svého kupce, v některých případech je ale potřeba příslušně upravit svá cenová očekávání. Se stanovením skutečné tržní ceny - v tomto okamžiku důležitější faktor pro úspěšný prodej než jindy - vám naši zkušení makléři rádi pomohou.

 

 

Autor: Pavel Šilha