RE/MAX Prestige

Vývoj na hypotečním trhu v únoru

V našich posledních příspěvcích jsme zmiňovali určité oživení na trhu nemovitostí ze strany zájemců a jedním z důvodů může být i určitý pozitivní vývoj na hypotečním trhu. Rekordy tedy zatím stále netrhá, ale pozitivní trend je zde možno zaznamenat, jak vyplývá z následujícího přehledu našich kolegů z RX Finance.

Únorová data o trhu s úvěry na bydlení přinesla lepší výsledky, než se po lednu očekávalo, a to je dobrá zpráva i proto, že únor jako nejkratší měsíc roku vykazuje historicky nejslabší čísla. Vypadá to tedy, že se trh s úvěry začíná velmi pomalu probouzet z totálního útlumu posledního půl roku.

V únoru se uzavřely úvěry v objemu 7,87 mld. Kč, z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 7,13 mld. Kč a stavební spořitelny jen 0,74 mld. Kč. Zlepšení je viditelné zejména u hypotečních bank, které podepsaly o 1,3 mld. Kč úvěrů více než v lednu. Meziměsíčnímu nárůstu v počtu kusů dominovaly rovněž hypoteční banky s počtem o 459 úvěrů vyšším než v lednu. Pozvolný růst produkce by měl pokračovat i za březen.

Úrokové sazby potvrdily pozitivní obrat započatý již v lednu. Klesají nabídkové úrokové sazby, které na počátku března dosáhly hodnoty 6,27 %, což je pokles oproti počátku února o deset bazických bodů. Pokles zaznamenaly i úrokové sazby na realizovaných úvěrech, a to již druhý měsíc v řadě - konkrétně únorová hodnota činí 5,89 %, což je meziměsíční pokles o tři bazické body. Další pokles sazeb bude velmi pozvolný v řádu jednotek bps. Úrokové swapy jsou stále velmi volatilní a po lednovém poklesu přišel únorový růst, první polovina března pak byla signalizována opět mírným poklesem.

Měnově-politické zasedání ČNB proběhne 29. 3. 2023 a i přes často frekventovaný názor, že by měla ČNB přistoupit k navýšení základní sazby to spíše vypadá, že sazbu bude ponechána na stávající 7% hranici. Zprávy o krachu několika amerických bank působí spíše proti dalšímu plánovanému navyšování sazeb americké centrální banky. Čerstvé informace o problémech bankovní skupiny Credit Suisse mohou výrazněji zasáhnout do rozhodování ECB, která rovněž plánovala další navýšení základní sazby na svém květnovém zasedání. Z posledních vyjádření ČNB vyplývá, že bude držet „vysokou základní sazbu“ po delší dobu, než původně předpokládala a současně se bude snažit udržet silnou korunu. Nelze tedy očekávat minimálně pro první pololetí, že by se úrokové sazby u hypoték nějak výrazněji snižovaly, dle našeho názoru půjde spíše o kosmetické korekce. Otázkou je, zda se ve světle výše uvedených informací podaří ČNB tuto zvolenou strategii udržet.

Situace na bankovním trhu, zatím naštěstí jen v zahraničí, je nyní velmi dynamická, uvidíme, do jaké míry se případně projeví i u nás a do jaké míry by to mělo vliv na sazby hypoték a potažmo tedy na celý hypoteční trh. Doufáme, že se nějakým větším výkyvům a negativním zprávám budeme schopni vyhnout... 

 

Autor: Pavel Šilha