RE/MAX Prestige

 

Vývoj hypotečního trhu v září 2022

Nedávno jsme zveřejnili aktuální údaje o vývoji na trhu s nemovitostmi, který právě neprochází tím nejlepším obdobím na straně poptávky - počet zájemců výrazně poklesl, naopak počet nabízených nemovitostí na prodej se výrazně zvyšuje, neprodané nemovitosti se kumulují na realitních serverech. Jako nevyhnutelná konsekvence pak přichází postupný pokles cen prakticky u všech typů nemovitostí (ne tedy nutně cen nabídkových, ale cen transakčních určitě). Tento trend dále dokládá - a do jisté míry vysvětluje - i vývoj na trhu s hypotékami.

 

Jak tedy vypadl hypoteční trh v září? Pokud jsme se domnívali, že srpen byl tím měsícem, kdy hypoteční trh narazil na své dno, pak zářijové výsledky ukázaly, že dopad na dno ještě nenastal. Pád hypotečního trhu bohužel běží dál a měsíční produkce v úvěrech je již značně alarmující.

V září klesl trh úvěrů na bydlení ve srovnání se srpnem o další téměř 3 mld. Kč. Celkový objem poskytnutých zajištěných úvěrů na bydlení činil 7,16 mld. Kč, z toho hypoteční banky uzavřely úvěry za 6,16 mld. Kč a stavební spořitelny za 1,00 mld. Kč. Taková čísla jsme tu měli naposledy v roce 2010 v době, kdy v české ekonomice rezonovaly dopady globální ekonomické krize.

Průměrná úroková sazba na realizovaných úvěrech narostla v září jen nepatrně o 6 bps na hodnotu 5,81 %. Nabídkové sazby z počátku října již druhý měsíc symbolicky klesají, aktuálně jsme na hodnotě 6 %. Úrokové sazby tedy dál neporostou, minimálně do 3. 11. 2022, kdy proběhne další měnově politické zasedání ČNBStabilita úrokových sazeb je však velmi křehká a v případě dalších negativních informací v ekonomice ČNB nevylučuje zvýšení úrokových sazeb.

Pokles zájemců o hypoteční úvěry má velký vliv na straně poptávky o nemovitosti, především tam, kde si zájemci přes hypotéku pořizovali tzv. investiční nemovitosti, především tedy byty. Tento zákaznický segment nyní zcela odpadl. O to složitější je nalézt reálného kupce pro majitele nemovitostí a nepřekvapivě lze tedy potenciálním prodávajícím jen doporučit, aby prodej své nemovitosti svěřili do rukou renomované realitní kanceláře.

 

 

 

 

 

Autor: Pavel Šilha