RE/MAX Prestige

Vývoj cen bytů v Praze 4 - Kunraticích

Jako v podstatě jediná relevantní realitní kancelář s "kamennou" pobočkou v této krásné pražské čtvrti jsme se podívali na vývoj cen bytů v Kunraticích v období 2015 - 2022.

Jak vidno z grafu, ceny za 1 m2 bytu se zde za toto období v podstatě zdvojnásobily (reálné hodnoty jsou zde ovšem jen do roku 2021, rok 2022 je predikce, a těžko říci, jak se vyplní, vzhledem k tomu, že v současné době pozorujeme obecně spíše pokles zájmu o nemovitosti obecně). Velmi prudký nárůst probíhal mezi lety 2015 - 2018, kdy tedy Kunratice do značné míry předznamenaly vývoj, ke kterému v dalších letech docházelo i v jiných oblastech Prahy či ČR. Naopak, nárůst mezi roky 2018 - 2021 už nebyl tak strmý, celkový vývoj za sledované období byl tedy do značné míry odlišný od celkového trhu s byty v ČR. Je ovšem třeba vzít v úvahu, že čísla mohou být do učité míry ovlivněna poměrně malým počtem transakcí - ročně se jedná o cca 40 prodejů bytů.

A jak se bude situace vyvíjet do budoucna? Jak jsme již naznačili, situace je nyní dosti nepredikovatelná - nejen v Kunraticích, ale i v ČR obecně. Ovlivňuje ji určitá nejistota, spojená s inflací, očekáváním spíše negativníhio vývoje ekonomiky, zvyšující se úrokové sazby. A i reálně vidíme poměrně značný pokles zájmu o nabízené nemovitosti. Logicky by tedy tato situace měla vést k zastropování nebo dokonce částečnému poklesu cen nemovitostí, Kunratice nevyjímaje. Ale, upřímně řečeno, už tolikrát jsme v minulosti slyšeli, že ceny už jsou tak vysoko, že dále už růst nemohou a zatím to bylo vždy naopak. Tak uvidíme...

 

Autor: Pavel Šilha