RE/MAX Prestige

Rozhovor s GŘ RE/MAX v ČR Janem Hrubým

 

Generální ředitel největší české realitní skupiny RE/MAX, Jan Hrubý, poskytl rozhovor časopisu E15. Probírá v něm výsledky RE/MAXu v ČR v loňském roce, stávající situaci na trhu s nemovitostmi a hypotékami a výhled a trendy, jakým směrem se bude realitní trh ubírat v nejbližší době.

Ze zajímavých myšlenek v rozhovoru mimo jiné zaznělo:

Ohledně hypotečních sazeb:

„Od poloviny tohoto roku už bude vývoj výrazně pozitivnější. Osobně si myslím, že optimální úrokové sazby jsou někde kolem tří procent, a věřím, že se k nim dostaneme v průběhu roku 2024“

Ohledně výsledků roku 2022:

"Byl to rok paradoxů. Dá se říci, že až do srpna pokračoval trend, který byl nastolen roku 2021, kdy jsme narostli téměř o polovinu. Až do srpna jsme rostli o 25 procent každý měsíc. Následně se již začala projevovat opatření České národní banky, která hrají zásadní roli při rozhodování lidí o koupi nemovitosti. Trh se změnil z trhu formovaného prodávajícími na trh formovaný kupujícími."

"Já rok 2022 hodnotím vcelku pozitivně. Pro RE/MAX je to sedmnáctý rok na českém trhu a byl druhý nejúspěšnější po roce 2021, navzdory zpomalení ve druhé polovině roku. Opět jsme velmi výrazně překonali miliardu obratu a situaci, která teď na trhu panuje, se snažíme vnímat jako příležitost."

O tom, jak se změnil poměr prodejů v hotovosti a na hypotéku:

"Hodně. Historicky jsme prodávali přibližně šedesát až sedmdesát procent přes hypotéku. Dnes jsme na nějakých dvaceti procentech, což zhruba odpovídá i propadu objemu poskytnutých hypoték, který je víc než osmdesátiprocentní."

O tom, jestli se Češi budou muset smířit s tím, že je pro ně vlastní bydlení nedosažitelné?

"Rozhodně. Krize tohoto typu rozevírají nůžky mezi bohatšími, kteří si ještě mohou dovolit kupovat, a ostatními, kteří se budou muset spokojit s nájmem. Následujeme trend západních zemí."

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Autor: Pavel Šilha