RE/MAX Prestige

Rozhovor s GŘ RE/MAX ČR v časopise Týden

V časopise Týden vyšel rozhovor s generálním ředitelem RE/MAX ČR Janem Hrubým. Opět podal velmi zajímavý náhled na současný realitní trh a nechyběla ani tradiční křišťálová koule pro výhled do budoucnosti 😊. Mimo jiné zde zaznělo:

 

… o změně trendu na trhu ve druhé polovině loňského roku:

„Loňský rok byl na realitním trhu rokem paradoxů. Až do léta pokračoval trend, který byl nastolen v roce 2021, kdy lidé rekordně nakupovali byty do svého vlastnictví. Díky tomu naší realitní kanceláři narostl obrat o polovinu. V první polovině roku 2022 tento trend pokračoval, protože až do srpna jsme rostli o 25 procent každý měsíc. Následně se již začala projevovat opatření České národní banky, zejména nárůst úroků hypotečních úvěrů a zpřísnění podmínek pro jejich poskytování, které hrají zásadní roli při rozhodování lidí o koupi nemovitosti. Od léta přišlo ochlazení poptávky a nárůst zájmu o nájemní bydlení. Trh velmi rychle zareagoval na nové ekonomické restrikce.“

 

…o očekávání pro letošní rok:

„V tomto roce očekáváme stabilizaci situace, kdy si lidé budou zvykat na odlišné podmínky na realitním trhu. Trh prodávajících se změnil na trh kupujících. Kdo bude muset prodávat nemovitost, bude ji muset prodat s případnou cenovou korekcí. Týká se to především běžných bytů. Velký pokles cen zatím nevidíme a to bude výhoda nemovitostí, protože při vysoké dvacetiprocentní inflaci dokážou ochránit peníze proti znehodnocení. Lidé s velkými úsporami hledají vhodné nástroje, jak je investovat, i možnosti jejich uložení do nemovitostí. Záležet bude samozřejmě na dalším vývoji úrokových sazeb u hypoték, které v posledních letech určovaly vývoj realitního trhu. Ty se nyní pohybují kolem šesti procent, přičemž za optimální zdravou sazbu považuji tu kolem tří procent. Poslední tři roky pak zcela určitě nebyly standardní, byli jsme zhýčkaní extrémně nízkými sazbami a každý, kdo splnil kritéria banky, si peníze na bydlení rád půjčil. Dřívějších 70 procent nemovitostí financovaných hypotečním úvěrem dnes představuje jen 10 až 15 procent.“

 

…o vývoji cen nemovitostí:

„Nyní už lze asi zodpovědně říct, že jsme se s cenami bytů dostali přes určitý vrchol. Těžko se ale odhaduje, kde přesně byl. Někdo tvrdí, že jsme se ho už dotkli, někdo říká, že jsme na něm nyní. Když to vezmeme z pohledu prodeje starších bytů, vnímáme u vývoje cen široké rozdíly. V uplynulých třech letech, kdy jsme si zvykli na dostupnost levných peněz, se kvůli nedostatečné nabídce uměle vyháněla cena nemovitostí nahoru, a to často i těch domů a bytů, které neměly adekvátní kvalitu. To mluvíme o panelácích nebo bydlení v horších lokalitách. Lidé zkrátka kupovali, protože peníze byly „zadarmo“.“

 

… o vývoji v oblasti nájmů:

„Skutečně, poptávka po nájemním bydlení od poloviny loňského roku dramaticky vzrostla. A to z mnoha důvodů. Tím hlavním je zdražení hypoték a zpřísnění podmínek pro jejich čerpání. Pro mnohé zájemce se hypoteční financování vlastního bydlení stalo nedostupným, proto začali hledat bydlení formou nájmu. To vedlo ke zvýšení ceny za metr čtvereční. Průměrný měsíční nájem napříč Českem stoupl na 273 korun za metr čtvereční. V Praze cena dosahuje až téměř 400 korun za metr čtvereční.“

 

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

 

Autor: Pavel Šilha