RE/MAX Prestige

 

Prodej nemovitosti makléřem "bez provize" - jak to ve skutečnosti funguje?

Možná jste se setkali s tím, že některé RK nebo makléři nabízejí zprostředkování prodeje nemovitosti tzv. „bez provize“ pro prodávajícího. Jsou to tedy skuteční filantropové, kteří pracují zadarmo?

Jistě, že ne. Systém je založen na tom, že někteří makléři si provizi účtují místo od prodávajících od kupujících. Na první pohled to pro prodávajícího může vypadat výhodně, ve skutečnosti tomu ale v naprosté většině případů tak není…

Běžný obchodní vztah je založen na tom, že za službu platí ten, který si ji objednal. Pokud by za objednanou službu měl platit někdo jiný, logicky zde není něco úplně v pořádku. Je to vlastně jen marketingový trik, který má přilákat klienty k těmto RK/makléřům.

Jak prodej „bez provize“ funguje?

V konečném důsledku se provize v ceně nemovitosti vždy projeví, resp. v tom, kolik celkem kupující za nemovitost zaplatí. Dejme tomu, že předpokládaná tržní cena nemovitosti je 6 mil. Tržní cenu neovlivňuje fakt, že si realitka účtuje provizi od kupujícího nebo prodávajícího. Makléř, který láká na prodej bez provize slíbí, prodat nemovitost např. za 5,7 mil. Kč. Následně bude nabízet nemovitost za zmíněnou tržní cenu 6 mil. Kč. Rozdíl 300.000 Kč vykáže jako svoji provizi, kterou účetně naúčtuje kupujícímu. Případně bude nabízet za 5,7 mil. s poznámkou kdesi „vpravo dole“ – „+ provize RK“. Prodej se tím hned od začátku stává poměrně netransparentní a zavání spíše nekalou praktikou.

Co z toho plyne pro prodávajícího?

Především: nezná reálnou odměnu realitní kanceláře.

Pokud se podaří sehnat více zájemců o koupi, mohou být pak někteří ochotni zaplatit vyšší cenu, než která je uveřejněna v inzerci. Navýšenou cenu si pak často taková realitní kancelář nechá pro sebe, vykáže ji jako odměnu od kupujícího a někdy se to prodávající ani nedozví, makléř se může dohodnout, že část provize bude inkasovat „bokem“, nebude celá obsažena v konečné kupní ceně nemovitosti.

Realitky pracující „bez provize“ od prodávajícího takto získávají odměny i výrazně více než běžných 3 - 5% z ceny nemovitosti a často se to prodávající vůbec nedozví; ten naopak tratí na tom, že ačkoliv se nemovitost prodala za vyšší cenu, on z toho nemá žádný profit – ten jde plně do kapsy makléře.

Dále to znamená, že makléř v tomto případě nehájí zájmy prodávajícího (i když to určitě bude do roztrhání těla tvrdit…).

Realitní makléř, který je placen ze strany kupujícího, musí nutně pracovat pro něj. Pokud kupující bude chtít slevu, makléř začne vyvíjet tlak na prodávajícího, aby slevu poskytl.

Makléř bude mít tendenci ovlivňovat přípravu smluvní dokumentace ve prospěch kupujícího. Pak se může stát, že kupní smlouva umožní snadno získat dodatečnou slevu za vady, zadržovat část peněz z prodeje v případě problémů či bude obsahovat jiná nevýhodná ujednání pro prodávajícího. Makléř, který neúčtuje odměnu od prodávajícího, nemá žádný reálný motiv chránit jeho zájmy.

Dále jako prodávající zbytečně ztrácíte určitý segment potenciálních kupujících – těch, kteří financují velkou část kupní ceny z hypotéky. Banky totiž neproplácejí kupujícím provizi realitních kanceláří, pokud ta není součástí kupní ceny. Tito zájemci, kteří si chtějí vzít vysokou hypotéku (např. 80 %), na financování prostě nedosáhnou. Takových kupců je přitom stále hodně.  

Když se něco pokazí, nemůžete nic reklamovat. Právník udělá chybu ve smlouvě, makléř zapomene včas zajistit podklady či pozdě předá podklady bance a uzavření transakce se zpozdí či dokonce nedopadne vůbec. Těžko můžete v takových případech realitní služby reklamovat a žádat třeba slevu za špatně odvedenou práci makléře, kanceláře, právníka. Sleva z nulové odměny je stále nula. Nic neplatíte, makléř k vám tedy nemá žádné závazky. Jediné závazky má ke kupujícímu, který ho za jeho služby platí.

Jako prodávající jste odpovědný za skryté vady na nemovitosti po dobu 5 let od prodeje. (více zde). V situaci, kdy realitní kancelář získává provizi od kupujícího, logicky musí více chránit jeho zájmy – on ji přece platí. Realitní makléř vás tak možná neupozorní na všechna rizika plynoucí z této zodpovědnosti a pravděpodobně neudělá maximum, aby vás ochránil před neoprávněnými nároky kupujících. Když po vás bude kupující chtít dodatečné slevy za vadná plnění, budete mít pravděpodobně více starostí.

Konec formuláře

Říká se „slibem nezarmoutíš“. Slib prodeje za maximální cenu vylučuje už samotný fakt, že realitní kancelář pracuje pro kupujícího, který její služby platí. S realitní kanceláří můžete prodat bez provize, anebo prodat za co nejvyšší cenu, málokdy dosáhnete obojí.

Prodej bez provize je nejvýhodnější pro realitku

Prodej „bez provize“ je pro realitní kancelář výhodný. Má vůči prodávajícím méně zodpovědností a mohou prodávající vábit na magické slůvko „zdarma“. Snadněji tak nabírají nemovitosti od prodávajících, kteří se na realitním trhu nevyznají a nevidí širší souvislosti, nechají se nalákat na tento marketingový trik.

Prodej nemovitosti bez provize je možná snadnější způsob získávání nemovitosti do nabídky realitní kanceláře, ale není to fair, nezapadá to do naší filozofie „zákazník na prvním místě“ a proto tento způsob práce odmítáme.

U nás přesně víte, kolik naše služby stojí. Podaří-li se nám sehnat kupce, který bude ochoten zaplatit vyšší cenu než cenu inzerovanou, veškerý výnos z navýšení ceny patří vám. Navýšení dosahujeme běžně např. při pořádání aukcí nemovitostí.

Chcete-li prodávat s námi, pak sice zaplatíte předem jasně dohodnutou provizi (vždy však až po úspěšném dokončení obchodu), ale náš makléř zastupuje pouze vás, hájí pouze vaše zájmy a snaží se pro vás získat co nejlepší podmínky. Držíme se zásady výhradní loajality a jsme si jisti, že z dlouhodobého hlediska se nám to bohatě vyplatí.

 

Autor: Pavel Šilha