RE/MAX Prestige

 

Má pravdu, přeceda…

8. 6. vyšel na webu Forbes.cz rozhovor s majitelem masterfranšízy RE/MAX pro ČR Davidem Krajným. S myšlenkami a názory tam obsaženými lze vesměs souhlasit a dávají zasvěcený komentář k některým otázkám ohledně dalšího vývoje trhu s nemovitostmi v ČR. Dále je tam – přirozeně – zmíněna síla a kvalita sítě RE/MAX a jak se tato značka podílí na kultivaci trhu s nemovitostmi v naší zemi. Můžeme jen potvrdit! 😊

Nejzajímavější myšlenky zde:

Realitní trh se dá stejně jako počasí předpovídat tak maximálně na týden dopředu, pokud nemáte věšteckou kouli. Je mnoho faktorů, které do něj zasahují. Jak jsem říkal, snaha lidí uchránit svoje peníze hraje velkou roli. U nás také notoricky vázne nabídka kvůli neuvěřitelně dlouhému povolování výstavby. Pokud jsme na nějakém 160. místě ze 190 zemí v délce povolování staveb, tak není možné se potom divit, že třeba Polsko, které je čtyřicáté, postaví ve Varšavě čtyřikrát tolik bytů.V současnosti vidíme, že poptávka je stále větší než nabídka, ale zpomaluje se to, protože díky inflaci se repo sazba dostala někam k šesti procentům. Tím pádem i hypoteční sazby se blíží k pěti procentům a je tu velký pokles na straně nových hypoték. Meziročně je to už šedesát procent pokles. Jde proti sobě to, že dostupnost hypoték i díky zpřísněným podmínkám se snižuje a na druhou stranu se cena především v metropolích dostala k pomyslnému stropu. Proto nám obrovsky roste poptávka po nájmu.“

Lidé už na koupi bytu nedosáhnou, takže jdou na nájemní trh…

Ono to jde ruku v ruce. Dám příklad. Byt v Praze, 3+kk, šedesát metrů čtverečních, sedm a půl milionu, hypotéka na třicet let, dvacet sedm tisíc splátka. A oproti tomu nájem dvacet tisíc. V takovém případě jdete logicky po nájmu.

U nás v Česku má osmdesát procent lidí vlastní bydlení a dvacet procent tvoří nájemní byty. V jiných zemích, jako je třeba Německo, je to padesát na padesát.“

„Já předpokládám, že růst cen bude dále pokračovat, ale ne v takovém tempu. Poklesnout ceny nemohou, protože ceny vstupů rostou a navíc plno investorů zastavilo stavby, protože se nevešli do kalkulace. A nebo jim od toho odskočily stavební firmy, protože jim řekly, že nejsou schopné nic dodat. Takže nabídka bude stále trochu přibrzděná. Máme korunu, takže máme šanci tu inflaci krotit, ale to musí mít ČNB rozumnou politiku. Jediná cesta je jít vyššími úrokovými sazbami.

Takže to, co do teď ČNB dělala, podle vás dělala dobře?

Dělala. Podívejte se třeba na Turecko, kde šli opačnou cestou a najednou mají inflaci osmdesát procent. Jasně, máme tady argument, že vyšší úroková míra dusí ekonomiku, ale já si nemyslím, že by ji dusila. Myslím, že jí naopak uzdravuje, protože tu máte plno zombie firem, které jsou na absolutním limitu s úvěrem, který má nízké úrokové míry, a kdyby je měl reálné, tak by ty firmy neexistovaly. Já si myslím, že k nastartování zdravého růstu je potřeba, aby se ekonomika očistila.

Je daleko lepší mít vyšší úrokové míry, tím brzdit inflaci, ozdravit to a oživit tak trh práce. Pomůže to těm produktivním firmám a je to lepší než mít vysokou inflaci, která to prostředí dělá nestabilní. To ale samozřejmě ví management ČNB líp než já a věřím, že se s tím nějak popasují.“

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Autor: Pavel Šilha