… k vývoji trhu s realitami v ČR v posledních 2 letech:
„V roce 2021 jsme obratově extrémně narostli, zhruba o 40 procent. Počtem transakcí přitom jen o deset procent, za zvýšení mohl enormní nárůst cen, protože inflace se delší dobu promítala prakticky jen do cen nemovitostí a obecně investičních komodit. Růstový trend pokračoval zhruba do poloviny roku 2022, každý měsíc znamenal plus 25 procent. Pak se ale začala projevovat aktivita ČNB a kvůli drahým hypotékám se zhroutil trh. Přece jen se 80 procent byznysu odehrávalo přes hypotéky. Paralýza ale už skončila, srpen byl extrémně silný a oproti loňsku byl o čtyřicet procent silnější.“
… k hypotečním sazbám:
„Ale lidé si možná také uvědomili, že když máte inflaci deset procent a hypotéku za šest, pak jste z hlediska hodnoty peněz čtyři procenta v plusu. A až se inflace zkrotí, můžete hypotéku refinancovat levněji. Lidé prostě pochopili, že je to lepší než mít peníze na účtu. Dobře, je to drahé, ale pořád je to v současné inflaci zkrátka výhodnější. Navíc byt svoji hodnotu udrží.“
… k investicím do realit:
„Pokud chcete vydělat rychle peníze, běžte na burzu nebo do kasina, ne na realitní trh. Investici do nemovitosti ale musíte vnímat jako na nejlepší důchodové zabezpečení. Ve Španělsku třeba cizinci, typicky Britové, ukládali peníze do tamních nemovitostí, pronajímali je a využívali třeba jen měsíc v roce, ale spláceli z toho hypotéku. A na důchod měli nemovitost.“
… kdy zlevní hypotéky?
„ČNB je v tom vlastně nevinně, když vláda o šetření jenom mluví. Je potřeba udělat zásadní makroekonomický krok a potřebujeme byznys plán. A tahle země žádný byznys plán nemá. Abychom viděli jasně svou budoucnost a kam směřujeme. To neexistuje. Po revoluci jsme to v Česku rychle vykopli a v tom také žijeme, ale přitom nám už dávno ujel vlak. Žijeme v bublině s tím, že pětina práceschopného obyvatelstva dělá pro stát.“
… k investici na Ukrajině:
„Není tajemstvím, že jsem v předešlém byznysu na Ukrajině působil, mám tam kořeny, kontakty, partnera, který pro mě dříve pracoval jako ředitel a stali jsme se přáteli. RE/MAX tam původně vlastnili Američané a Turci, kteří se lekli války, a já jsem měl příležitost koupit licenci. Tak jsme dali s ukrajinským partnerem hlavy dohromady a koupili to. V současnosti tam máme asi dvacet kanceláří a do stovky makléřů. Důvod nákupu byl ten, že každá válka v historii skončila mírem. A Ukrajina je obrovský trh.“
… k situaci na Slovensku:
„Nejdříve jsem koupil franšízu Slovenska, měl jsem tam ředitele, ale moje tehdejší priorita bylo Česko. Tamějšímu řediteli jsem dal podíl a doufal, že to bude fungovat. To se ale úplně nestalo, český a slovenský byznys je stále v ostrém nepoměru. Proto jsem letos odkoupil od tamního partnera jeho čtyřicetiprocentní podíl, takže dnes vlastním stoprocentní licenci i na Slovensku. A začínáme na nule. Náš výkon na Slovensku je tak na dvaceti procentech toho, co máme v Česku. Ale vidíme velkou příležitost v synergiích s Českem.“
Celý rozhovor si můžete přečíst zde.