Nájem bytu skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, dohodou smluvních stran nebo výpovědí ze zákonného či smluvního důvodu. Výpověď musí být písemná a musí dojít druhé straně. Obecná výpovědní doba činí 3 měsíce a plyne od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně. Pokud tedy výpověď s tříměsíční výpovědní dobou dojde druhé straně 8. dubna, výpovědní doba začne plynout 1. května a nájem skončí 31. července
Občanský zákoník stanoví pro pronajímatele a nájemce odlišné výpovědní důvody, které se navíc různí dle toho, zda jde o nájem na dobu určitou nebo neurčitou.
V tomto případě je za normálních okolností nemožné smlouvu během její platnosti vypovědět, nicméně nájemce může vypovědět v tříměsíční výpovědní době nájem na dobu určitou, pokud se okolnosti, z nichž strany při uzavření nájemní smlouvy zřejmě vycházely, změní do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. Výpověď bude přicházet v úvahu v případě vážných zdravotních důvodů nebo když nájemce upadne do sociální tísně např. v důsledku rozchodu s partnerem (který přispíval na nájem), přijde o pravidelný příjem nebo získá nové zaměstnání ve vzdáleném městě, kam by bylo nepřiměřeně náročné dojíždět.
Nájem na dobu neurčitou může nájemce vypovědět kdykoliv bez udání důvodu, a to s tříměsíční výpovědní dobou.
Zákon pamatuje také na extrémní situace. Nájemce je oprávněn u nájmu na dobu určitou i neurčitou podat výpověď bez výpovědní doby, pokud:
Pronajímatel musí ve výpovědi vždy uvést výpovědní důvod a popsat skutek, kterým jej nájemce naplnil. Současně musí ve výpovědi poučit nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání výpovědi soudem. Absence poučení má za následek neplatnost výpovědi. Nájemce může podat návrh na přezkoumání výpovědi k soudu do 2 měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla.
Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu určitou i neurčitou v tříměsíční výpovědní době, pokud:
U nájmu bytu na dobu neurčitou může pronajímatel vypovědět nájem v tříměsíční výpovědní době také v případech, kdy:
Pronajímatel musí ve výpovědi uvést výpovědní důvod. Vyvarujte se „účelových“ výpovědí. Pokud v tomto případě pronajímatel do 1 měsíce od vyklizení bytu nájemcem nevyužije byt k účelu, který uvedl jako výpovědní důvod, musí jej znovu pronajmout nájemci, nebo mu nahradit škodu. Do lhůty se nezapočítává doba potřebná k úpravě bytu, pokud úpravy započaly max. 2 týdny po vyklizení bytu a stále pokračují.
Pokud nájemce poruší svou povinnost zvlášť závažným způsobem, má pronajímatel právo vypovědět nájem na dobu určitou i neurčitou bez výpovědní doby a požadovat, aby mu nájemce odevzdal byt bez zbytečného odkladu (max. do 1 měsíce od skončení nájmu). V těchto případech musí pronajímatel před doručením výpovědi vyzvat nájemce, aby v přiměřené době odstranil závadné chování (popř. protiprávní stav), a ve výpovědi uvést, v čem spatřuje zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti. Pokud tak neučiní, k výpovědi se nepřihlíží!
O zvlášť závažné porušení se jedná, zejm. když nájemce:
Kromě zákonných důvodů si pronajímatel a nájemce mohou v nájemní smlouvě ujednat jiné výpovědní důvody (vč. výpovědní doby). Nesmí však zkracovat nájemcova práva podle zvláštních ustanovení o nájmu bytu a nájmu domu. Na to musíte pamatovat i v případě smluvní pokuty za předčasné ukončení nájmu nebo porušení povinnosti nájemce. Smluvní pokuta spolu s jistotou (kaucí) nesmí být vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného.
Společně s koncem nájmu končí také podnájem. Nájemce musí sdělit podnájemci zejména den konce nájmu, délku výpovědní doby a počátek, kdy začne plynout. Podnájem vždy skončí nejpozději s nájmem. Podnájemce nemá oproti nájemci ze zákona prakticky žádnou ochranu ani garantovaná práva (tříměsíční výpovědní dobu, zákaz zkracování jeho práv atp.). Výpovědní důvody, stejně jako další detaily záleží především na formulaci podnájemní smlouvy.