RE/MAX Prestige

 

Jak si nyní reálně stojí realitní trh?

Zajímavá analýza společnosti Valuo, která ukazuje určité trendy jednak na základě vývoje inzerce nemovitostí na prodej a jejich cen a jednak na základě počtu prodaných nemovitostí dle KN.

1. Vývoj v oblasti inzerce kolik procent nemovitostí museli majitelé zlevnit v průběhu inzerce.

Za prvních 5 měsíců roku 2021 v průběhu inzerce zlevnilo v průměru 10 % bytů. Průměrná sleva činila 220 000 Kč. V letošním roce podíl zlevněných bytů roste každým měsícem. V lednu se to týkalo 13 % inzerátů, v květnu už 21 %. To v praxi znamená, že pětina lidí musí svou nemovitost zlevnit, aby získali vážného zájemce. Průměrná sleva letos činí o něco více než loni, a to 240 000 Kč. U domů je situace podobná. V období od ledna do května 2021 bylo zlevněno v průměru 9 % inzerátů před tím, než byly staženy z inzertních serverů. Např. v květnu 2021 muselo zlevnit 9 % domů, letos je to 2x víc, a to 18 %. Průměrné zlevnění domů bylo o 270 000 Kč, letos jsou slevy výraznější. Zájemce v průměru zaplatí o 318 000 Kč méně, než bylo v původním inzerátu.

Počet zlevněných bytů a domů v inzerci

Lidé musí nemovitosti zlevňovat. Důvodem může být snížená poptávka, a to kvůli zvýšení úrokových sazeb. Úvěry na bydlení se tak staly méně dostupné. Tomu jsme se podrobně věnovali v tomto článku ZDE.

2. Počet nemovitostí na prodej na realitních serverech

Na realitních portálech se zvyšuje počet nemovitosti na prodej. V prvních 5 měsících roku 2021 bylo množství aktivních nabídek vyrovnané, od ledna 2022 je patrný prudký nárůst. Bytů v inzerci zůstává o 41 % víc než v květnu 2021 a domů dokonce 2x víc než v loňském roce.

Počet aktivních nabídek v inzerci

3. Počet prodejních transakcí v katastru nemovitostí

Data z katastru ukazují, že počty prodaných bytů a domů jsou nižší než za stejné období v roce 2021. V prvních třech měsících má křivka podobný tvar jako loni, výraznější změna nastává v dubnu. Pomyslné nůžky se ještě více rozevírají v následujícím měsíci, kdy křivka počtu prodaných nemovitostí strmě klesá.

Počty prodejů bytů a domů dle ČUZK

Pokles počtu prodaných bytů v květnu je téměř 20 %, domů se prodalo o čtvrtinu méně (o 25,73 %). Trendy u realizovaných prodejů mívají 2měsíční zpoždění oproti datům z inzerce. Dá se tedy předpokládat, že množství skutečně prodaných nemovitostí ještě klesne.

Jako shrnutí bychom k tomu mohli uvést: Trh se do jisté míry zpomaluje, nemovitosti se ale pořád nabízejí a prodávají. Často to trvá déle než dříve a prodávající by tomu v některých případech měli přizpůsobit svá cenová očekávání. Více než dříve platí, že se skutečně vyplatí svěřit prodej do rukou profesionálních realitních makléřů – jejich „přidaná hodnota“ se v této době prokáže výrazně více, než v dobách převisu poptávky.

 

 

 

Autor: Pavel Šilha