RE/MAX Prestige

 

Hypoteční trh v prvním pololetí 2023

První půlrok za námi a stojí tedy za to se ohlédnout za výsledky a vývojem na trhu hypoték za uplynulé období tohoto roku. Využíváme data našich kolegů z RX Finance.

 

Bilance červnových výsledků na hypotečním trhu je ve všech ohledech pozitivní. Červen přinesl nejvyšší produkci za posledních 12 měsíců. V meziročním porovnání je to však stále ještě pokles, nicméně s velkou pravděpodobností již v červenci by měla produkce meziročně růst. Jaká tedy byla červnová čísla?

Celkem se podepsaly úvěry v souhrnném objemu 13,97 mld. z toho hypoteční banky si připsaly úvěry za 12,79 mld. Kč a stavební spořitelny 1,18 mld. Kč.

Původní předpoklad, že uvolnění úvěrového ukazatele DSTI (vyjadřuje procentní podíl výše všech měsíčních splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu) od 1. 7. 2023 ovlivní negativně červnovou produkci, se nijak znatelně neprojevil. Pro další měsíce předpokládáme obdobný vývoj produkce podpořený uvolněním parametru DSTI, kdy většina bank na nové podmínky nastavené ze strany ČNB již reagovala.

Průměrná úroková sazba na realizovaných úvěrech v červnu klesla o 4 bazické body na hodnotu 5,86 %. Nabídkové sazby z počátku července klesly na 6,24 %. Základní úroková sazba ČNB se podle našeho názoru nezmění a zůstane dál na 7 % i po 3. 8. 2023, kdy proběhne další měnově politické zasedání ČNB.

Domníváme se, že nejpozději na konci prázdnin by mělo dojít k dílčímu snížení úrokových sazeb. Nasvědčuje tomu vývoj ceny zdrojů na finančním trhu, který více než tři měsíce klesá. Aktuálně se hodnota 5letého úrokového swapu pohybuje lehce nad 4 %. Prostor pro snížení klientských úrokových sazeb tedy rozhodně existuje.

Za zmínku stojí i meziměsíční růst průměrné výše úvěru o 80 000 Kč na aktuální hodnotu 2,93 mil. Kč.

Pokud se týká celkového vývoje na realitním trhu z hlediska operací RE/MAX Prestige, sledujeme určité oživení poptávky, např. ve srovnání se začátkem letošního roku, stále ovšem ani zdaleka nejsme na úrovni např. konce roku 2021; do značné míry to souvisí právě s vývojem na trhu hypoték, kde - i přes výše zmíněný pozitivní vývoj - zdaleka neatakujeme historicky nejvyšší čísla z období před cca 2 lety. Takže v zásadě očekávaný vývoj, kdy i nadále předpovídáme postupné, ale spíše jen mírné, oživování poptávky po nemovitostech, jen s velmi slabým dopadem na případné navyšování cen.

 

Autor: Pavel Šilha