RE/MAX Prestige

Hypoteční trh v dubnu

Další ze série zpráv ohledně hypotečního trhu od našich přátel z RX Finance, tentokrát doplněný, mimo jiné, i několika čísly o vývoji cen nemovitostí dle HB Indexu. Ta potvrzují již mnohokrát konstatovaný - i námi prakticky vnímaný - fakt, že ceny klesají, a to v důsledku výrazně snížené poptávky. Ta je snížená mimo jiné z důvodu vysokých hypotečních sazeb - takže se zase vracíme na začátek, k hypotečnímu trhu:

 

Duben dle našeho hodnocení pokračoval ve znamení relativně dobrých výsledků na trhu s úvěry na bydlení. I když v mediích jsme mohli narazit na titulky „Hypoteční trh v útlumu“, „Propad hypotečního trhu“ apod., vnímáme hodnotu dubnových čísel jako uspokojivou. Celková produkce činila 10,57 mld. Kč z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 9,46 mld. Kč a stavební spořitelny 1,11 mld. Kč. Je to sice o 2 miliardy méně než v březnu, ale zkusme si osvěžit čísla z konce minulého roku, která se pohybovala okolo hranice 7 miliard korun. Současně platí při pohledu do historie, že duben bývá produkčně slabším měsícem oproti březnu. Věříme, že v květnu růst produkce bude pokračovat a potvrdí se tak trend růstu. 

Úrokové sazby si drží téměř stejnou hladinu, i když došlo meziměsíčně jak u nabídkových, tak i u realizovaných sazeb k nárůstu o dva bazické body. Konkrétně tedy průměrná sazba na podepsaných úvěrech v dubnu činí 5,88 % a průměrná nabídková sazba z počátku května činí 6,32 %. Další růst úrokových sazeb je nepravděpodobný. Naopak vývoj úrokových swapů v květnu by mohl ukazovat spíše na mírný pokles hypotečních sazeb. Je tedy na bankách, zda budou ochotné snížit hypoteční sazby na úkor své marže. Podle očekávání ponechala ČNB výši základní úrokové sazby na stejné úrovni. Stabilitu základní úrokové sazby lze předpokládat i po dalším měnově politickém zasedání ČNB, které připadá na 21. června.
 

ČNB veřejně deklaruje, že bude držet vyšší sazby po delší období. V souvislosti s tím čím dál častěji rezonuje téma revize úvěrových ukazatelů, zejména pak tzv. DSTI (poměr měsíčních splátek vůči čistým měsíčním příjmům). Projednávání zprávy o finanční stabilitě bude za zdmi ČNB v nejbližších dnech probíhat, a tak jsme plni očekávání.

 

Ceny nemovitostí

Hypoteční banka uveřejnila aktuální HB Index za první čtvrtletí letošního roku. HB Index publikuje Hypoteční banka od roku 2010 a sleduje jím ceny nemovitostí, které úvěruje v členění na byty, rodinné domy a pozemky. Jde tedy o poměrně ucelenou časovou řadu dat.

Je třeba upozornit, že údaje HB Indexu vykazují poměrně výrazné zpoždění oproti reálnému stavu trhu a reprezentují jen určitou část trhu s nemovitostmi. Z posledních dat vyplývá, že pokles je nejvýraznější u cen bytů a pokračuje již 2. kvartál po sobě, poprvé se ovšem do záporných hodnot dostávají i rodinné domy. Jedinou kategorií, která roste, jsou tak pozemky. Domníváme se nicméně, že realný pokles ne vyšší a začal již dříve, než ukazují tato čísla.

 

Jak se daří ekonomice?

Data o dubnové inflaci jsou mírně pozitivní oproti očekáváním. Hodnota 12,7 % potvrzuje trend poklesu inflace. Vypadá to, že i v kategorii potravin se začíná karta otáčet. Potraviny v meziročním srovnání snížili svůj růst na zhruba 17 % (pro připomenutí listopadová hodnota byla 26 %), meziměsíčně ceny potravin oproti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021.

Poslední zveřejněná data (březen 2023) z maloobchodu, stavebnictví a průmyslu ukazují, že dále dochází k poklesu tržeb v  maloobchodě (11 měsíců v řadě), poklesu stavební produkce (10 měsíců v řadě) a růst prům. produkce v posledních třech měsících zpomaluje. Česká ekonomika tedy nepochybně prochází recesí.

 

 

Autor: Pavel Šilha