RE/MAX Prestige

Evropský trh s bydlením - Q3/2023

 

Z evropské centrály RE/MAXu se k nám dostal zajímavý report ohledně trendů na trhu s nemovitostmi v různých evropských zemích. Rádi se zde podělíme o nejzajímavější zjištění, z nichž některá odpovídají tomu, co na místním trhu sledujeme, některá mohou případně i částečně překvapit.

 

Vývoj nabídkových cen

Určitě není nic nového na tom, že trh se nevyvíjí ve všech zemích stejně; v ČR sledujeme za poslední 2 roky pokles zájmu o nemovitosti a tomu odpovídající pokles cenové hladiny. Podle dodaného reportu je tento pokles dokonce největší mezi uváděnými zeměmi:

 

Nabídkové ceny v různých lokalitách

Asi není tajemstvím, že ceny nemovitostí v Praze – i přes určitý zmiňovaný pokles v minulých letech – jsou poměrně vysoké. Ale věděli jste, že průměrná cena za 1 m2 bytu v Praze je například vyšší, než je tomu v Barceloně, Madridu, Milánu nebo Římu? Nejsme na tom ale zas tak nejhůř, třeba Paříž je stále více než 2x dražší:

 

Cenová dostupnost bydlení

Poměrně vysoké ceny nemovitosti, naopak spíše nízké průměrné platy – není divu, že pokud se týká cenové dostupnosti vlastního bydlení je na tom ČR skoro nejhůř ze všech sledovaných zemí, překonávají nás jen naši přátelé ze Slovenska:

 

Bytová výstavba

Na ceny bytů, potažmo dostupnost bydlení, má velký vliv mimo jiné i tempo výstavby nových bytů. Všichni známe „jednoduchost a rychlost“ stavebního řízení u nás, nepřekvapí tedy, že ani v tomto ukazateli si nevedeme příliš dobře (je ovšem třeba říci, že kupodivu ani ne úplně nejhůře, nicméně třeba ve Francii se postaví cca 2x více bytů na obyvatele než v ČR):

(modré číslo značí celkový počet dostavěných bytů v tisících, červené číslo počet dostavěných bytů na 1.000 obyvatel)

Celý report je ke stažení zde.

 

Autor: Pavel Šilha