RE/MAX Prestige

Chybějící dokumentace k nemovitosti - cesta k možným problémům

Povinnost pro majitele bytů či domů uchovávat aktuální projektovou dokumentaci zdůraznil nový stavební zákon platný od letoška. Nejvyšší sankce už je čtyři sta tisíc korun. Chybějící nákresy a plány jsou častým nešvarem u starších nemovitostí. Povinnost pro majitele bytů či domů uchovávat aktuální projektovou dokumentaci zdůraznil nový stavební zákon platný od roku 2024. Ten zvýšil možnou nejvyšší sankci už na čtyři sta tisíc korun. Čerpáme z článku na denik.cz.

Muž zakoupil stavbu. Na stavební úřad přišel se žádostí o poskytnutí stavební dokumentace, která u nabyté nemovitosti chyběla. Dozvěděl se, že žádná neexistuje. K tomu mu úředníci rovnou dali výzvu na její pořízení, jinak že mu hrozí pokuta.

Nový stavební zákon od letoška upravuje povinnosti vlastníků nemovitostí. Nadále je nutné uchovávat stavební dokumentaci v podobě odpovídající jejímu aktuálnímu stavu. Zanedbání se může pořádně prodražit. Nově za její neexistenci mohou stavební úřady uložit sankci až 400 tisíc korun, to je dvojnásobné navýšení.

Častý problém u bytových domů

Povinnost se vztahuje i ke starším stavbám. Má motivovat majitele k proaktivní správě a aktualizaci jejich plánů a nákresů. Dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě. Podle Asociace inspektorů nemovitostí je však v Česku všudypřítomný šlendrián. „Prodávané starší nemovitosti v osmdesáti procentech neodpovídají skutečnému stavu nebo k nim projektová dokumentace vůbec není. Je to velký problém třeba u bytových domů a SVJ,“ řekl Deníku mluvčí inspektorů Michal Flachs.

Asociace tvrdší pokuty vítá. Flachs doufá, že se určitý nátlak projeví v realitním sektoru. „Makléři kolikrát prodávají něco, k čemu nejsou podklady. Klient ale potřebuje vědět na základě dokumentace, co kupuje. Předejde se i reklamacím,“ míní.

Změna? Stačí pasport

Lidem kupujícím nemovitost radíme pohlídat si nejen předání původní projektové dokumentace, ale také to, zda platí pro současný stav. A pozor, z nového stavebního zákona vypadla formulace o předání dokumentace novému vlastníku, jak tomu bylo dosud. Z toho se dá dovodit, že to není povinnost. Nový vlastník ale ze zákona dokumentaci mít musí.

Co tedy dělat, pokud plány či nákresy stavby chybí nebo je nedostanete? „Pokud se projektová dokumentace nedochovala, je povinností pořízení takzvaného pasportu – její zjednodušené formy,“ uvedl Pavel Černý z Frank Bold Advokáti.

Novela v tomto přináší jistou úlevu. Dříve si vlastník musel vyběhat buď úplnou dokumentaci skutečného provedení stavby, nebo právě pasport. „Bylo to na uvážení stavebního úřadu. Jedno řešení – pasport – znamená zjednodušení,“ dodal Černý.

Co je to pasport

  • Zjednodušená forma dokumentace, která reflektuje aktuální stav a uspořádání objektu.
  • Je nezbytný v případech, jako jsou prodej nemovitosti, rekonstrukce, změna využití objektu, údržba, odstranění stavby, či při žádosti o hypotéku.
  • Pokud se nedochová původní projektová dokumentace, vlastníkovi nově postačí právě pořízení pasportu.
  • Obsahuje výkresy současného stavu nemovitosti, technickou zprávu a průvodní zprávu, popisující skutečné využití všech prostor.
  • Kromě autorizovaných inženýrů či projektantů může pasport zpracovat též osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru anebo středním vzděláním stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb.

Pokud budete nemovitost prodávat (nebo i pořizovat) s námi, tyto záležitosti za vás samozřejmě ohlídáme a nemusíte se bát, že byste podobnému problému museli čelit; ostatně stejně, jako jakýmkoliv jiným potenciálním problémům při - nebo po - prodeji.

 

 

Autor: Pavel Šilha