RE/MAX Prestige

Ceny chat a chalup v posledních dvou letech raketově vzrostly, letos se očekává ochlazení trhu

Přestože v posledních letech došlo k výraznému růstu cen rekreačních objektů, letos se zřejmě situace zklidní. V období pandemie koronaviru došlo ke značnému omezení cestování v letních a zimních měsících, proto se rekordně zvedla poptávka po chatách a chalupách v Česku. Nyní lze díky obnově turistického ruchu očekávat stagnaci nebo jenom mírný růst cen ovlivněný inflací.

Vlastnictví chat a chalup se v posledních dvou letech vrátilo mezi Čechy do módy. Vzhledem k tomu, že se již pro mnohé stalo standardem trávit letní i zimní dovolenou v zahraničí, omezené možnosti cestování a preventivní opatření kvůli covidu-19 se výrazně projevily na poptávce po vlastních rekreačních objektech. Ceny přitom od roku 2020 stoupaly strmým tempem, kdy se ve všech krajích hodnoty nemovitostí v průměru zdvojnásobily. Za nejdražší kraje přitom platí Karlovarský, Liberecký a Královéhradecký, tedy lokality kde se nacházejí nejznámější horská střediska. Nejlevnější jsou potom rekreační nemovitosti v Moravskoslezském kraji.

Jak rostly ceny v jednotlivých krajích v posledních letech?

 

 

2019

2020

2021

Jihočeský kraj

1,1 mil. Kč

1,4 mil. Kč

2,3 mil. Kč

Jihomoravský kraj

0,8 mil. Kč

0,8 mil. Kč

2 mil. Kč

Karlovarský kraj

0,8 mil. Kč

1 mil. Kč

4,4 mil. Kč

Královéhradecký kraj

1,7 mil. Kč

1,5 mil. Kč

3 mil. Kč

Liberecký kraj

1,8 mil. Kč

2 mil. Kč

3,6 mil. Kč

Moravskoslezský kraj

1 mil. Kč

0,9 mil. Kč

1,9 mil. Kč

Olomoucký kraj

1,2 mil. Kč

1,4 mil. Kč

2 mil. Kč

Pardubický kraj

1,2 mil. Kč

1,2 mil. Kč

2,1 mil. Kč

Plzeňský kraj

1 mil. Kč

1,1 mil. Kč

2 mil. Kč

Středočeský kraj

1,3 mil. Kč

1,6 mil. Kč

2,3 mil. Kč

Ústecký kraj

1 mil. Kč

1,3 mil. Kč

2 mil. Kč

Vysočina

1,1 mil. Kč

1,1 mil. Kč

2,2 mil. Kč

Zlínský kraj

1,4 mil. Kč

1,2 mil. Kč

2,5 mil. Kč

 

Podle realitních makléřů se dělí kupující rekreačních objektů na dvě skupiny – první skupinou jsou lidé, kterým jde o vlastní pohodlí a chtějí si užívat volno v přírodě, druhou skupinou jsou investoři, kteří v nákupu chaty nebo chalupy vidí příležitost, kam uložit své peníze. Rostoucím cenám rekreačních realit v posledních letech totiž výrazně pomohlo zdražování domů a bytů ve městech. Domácnosti, které nedosáhnou kvůli vysokým cenám na vlastní bydlení, ale přesto touží vlastnit nějakou nemovitost, pořád ještě mohou koupit alespoň chatu nebo chalupu. „Češi jsou tradičním chatařským a chalupářským národem, vlastnictví rekreační nemovitosti je zde rozšířenější než kdekoliv jinde. Trendy posledních let, především těch "covidových", tento fenomén dále posílily. Přispívá k tomu i to, že růst cen nemovitostí zajišťuje, že se jedná i o dobrou investici, jak ochránit peníze před inflací,“ říká Pavel Šilha, majitel pražské kanceláře RE/MAX Prestige.

Letos makléři neočekávají další růst cen

Průměrné ceny rekreačních objektů začínají ve většině krajů konkurovat cenám bydlení, proto v letošním roce nepředpokládají makléři další výrazný růst cen. „Ceny rekreačních objektů už s největší pravděpodobností nebudou růst tempem předchozích let, ale určitě nedojde ani k nějakému dramatickému propadu. V zásadě lze říci, že nyní nastalo ideální období pro pořízení podobné nemovitosti pro ty, kteří nemusejí řešit své základní bytové potřeby,“ komentuje Pavel Šilha letošní vyhlídky na další zdražování chat a chalup.

Letos se dá také čekat, že další zpřísnění podmínek pro získání hypotéky v kombinaci s růstem úrokových sazeb odradí mnohé zájemce o nákup nemovitostí a ovlivní i poptávku po rekreačních objektech. Česká národní banka změnila s platností od 1. dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti se sníží z 90 % na 80 % a zároveň ČNB obnovila podmínku maximálního podílu splátky na měsíčním příjmu.

Autor: Pavel Šilha