RE/MAX Prestige

Cenový vývoj na trhu s byty - narovnávání extrémního trendu z posledních let

Další z řady analýz, které ukazují vývoj na trhu s nemovitostmi, tentokrát od společnosti CeMap. I ta potvrzuje jasný trend posledních měsíců, kterým je postupné snižování cen nemovitostí, především v důsledku výrazně snížené poptávky. Nejedná se ovšem o pokles nijak dramatický, spíše o vyrovnání "úchylky" z období okolo roku 2021, kdy ceny nemovitostí rostly až nezdravým tempem - nyní se tedy spíše jedná o návrat k normálu. Určitě nicméně na trhu vznikají příležitosti, jak nemovitost pořídit za výrazně lepších podmínek, než před několika měsíci. Nabídka je široká a i možnost jednat o ceně je reálnější, než v době cenové špičky a největšího zájmu.

 

V roce 2020 a 2021 ceny nemovitostí extrémně stouply. Od přelomu prvního a druhého kvartálu roku 2022 se trh otočil a ceny začaly padat. Za poslední rok klesla cena bytů o 8,4 % a ty se nabízejí nyní v průměru za 70.500 Kč/m2. Největší průměrný pokles vidíme u jednopokojových bytů a to o 10,2 %, protože v letech 2020 - 2021 byl tento trh nejžádanější komoditou pro investory. (Data z celé analýzy jsou převzata projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz, jedná se o nabídkové ceny)

Vývoj trhu s byty v celé ČR

Graf č. 1: Vývoj trhu s byty v celé ČR - leden 2020- únor 2023 


Tento pokles situaci na trhu jen mírně koriguje, neboť razantní nárůst z let minulých to zatím v žádném případě nemůže vyrovnat. Dramatické zdražování v letech 2020 a 2021 platilo pro všechny kraje ČR stejně, ovšem současná korekce se v jednotlivých krajích vyvíjí s různými odchylkami. Největší meziroční pokles cen zaznamenal kraj Liberecký a to o 10,3 % a také Moravskoslezský a to o 7,1 %.

Vývoj cen bytů u jednotlivých krajů

Graf č. 2: Vývoj cen u jednotlivých bytů v celé ČR - leden 2020- únor 2023 

Začátkem roku 2023 však pokles cen zpomalil, což může znamenat nadcházející stagnaci trhu. Na zmírněný pokles nabídkových cen má vliv také dobrá práce realitních makléřů. Těm se povedlo vysvětlit majitelům, že je zapotřebí nastavit hned od začátku reálnější cenu, která odpovídá současné době. U špatně naceněných nemovitostí ještě k úpravě, tedy poklesu ceny, dojde.

V současné době ale stále platí, že hlavní slovo mají kupující. Do karet jim také nahrává, že nabídka bytů vzrostla za poslední rok o více než 119 % a je nejvyšší od roku 2015. Poptávka se naopak razantně snížila, a proto existuje reálná možnost získat při koupi další dodatečnou slevu okolo 4 - 7 %. Díky tomu se lze domnívat, že celkový pokles cen u bytových jednotek bude dokonce do 15 % v jeho maximu.

Vývoj nabídky jednotlivých bytů v krajích

Graf č.3: Vývoj nabídky jednotlivých bytů v ČR - leden 2020 - únor 2023

Z hlediska hledanosti vidíme z dat serveru Reality.iDNES.cz, že 73 % poptávek na koupi směřuje na menší byty (do 2+kk) z důvodu především ceny a také díky investorům do nemovitostí na následný pronájem. Ukazuje se také, že si lidé stále prohlížejí větší byty, než které se následně zobchodují. To může v blízké době přinést frustraci ze stavu bydlení a to především pro zájemce z řad mladých lidí.

Pozemky - výjimka z trendu

Čeho se pokles cen vlastně nikdy netýkal, jsou stavební pozemky. Ty si cenu nejen drží, ale spíše kontinuálně rostou. Naopak velmi těžce, případně po velkých slevách, jsou prodejné starší rodinné domy. Speciálně ty nad 400 m2, před rekonstrukcí nebo ve špatném stavu. Následná nákladná rekonstrukce a nehospodárný provoz je staví do silně nevýhodné situace.
Relativně dobře se prodávají v této době menší byty, tj. 1+1 a 2+1. Zejména v Praze, a nebo třeba v Moravskoslezském kraji. Zájem tady projevují nejen soukromé osoby, ale znovu ožívá aktivita investorů.

Bude pokles cen pokračovat?

Vlastně tomu nic nenaznačuje a spíše naopak se dá očekávat, že se pokles ustálí a trh bude opět růst. Lidé si již vlastně zvykli na vyšší úrokové sazby a potřeba vlastního bydlení, která je u nás silně zakořeněna, bude zájem o koupi zvyšovat. K tomu stále velmi nízká výstavba a nedostatek nových bytů cenu nikdy razantně klesnou nenechají. I kdyby se začalo více stavět, což není stejně na pořadu dne, tak vysoké ceny pozemků, stavebnin a stavebních prací, nedovolí developerům prodávat levněji, i kdyby se jich začaly stavět deseti tisíce. Lze očekávat, že v budoucnu se poměr vlastního bydlení a nájemního bydlení přiblíží trendu západní Evropy, kde je bydlení v nájmu mnohem běžnější.

Vývoj transakcí s byty

„V letech 2020 a 2021 byl vývoj na realitním trhu silně nadstandardní, co se týče růstu cen. Současná data ukazují, že dochází ke korekci extrémních cen, které se vrací k předchozím hodnotám. Stále se ovšem jedná o výrazně vyšší ceny, než jaké byly dosahovány ještě např. před 5 lety. Z tohoto hlediska je i v této době možné nemovitost prodat za dobré peníze. Co je též třeba brát v úvahu: Velmi často majitel prodává nemovitost proto, aby z výtěžku z prodeje financoval nákup jiné nemovitosti. V dnešní tržní situaci sice nemůže za prodanou nemovitost očekávat stejnou cenu, jako např. v roce 2021, na druhou stranu je velmi pravděpobné, že výrazně ušetří za pořízení nemovitosti nové. Celková bilance je tedy v nejhorším případě neutrální", podotýká Pavel Šilha, majitel kanceláře RE/MAX Prestige z pražských Kunratic.

Autor: Pavel Šilha